Hrvatska pružila odličan otpor protiv favorizirane Poljske

Izvještaj 22.03.2015.
U estonskom Tallinnu počelo je Svjetsko prvenstvo U18 Divizije II Grupe A. Hrvatska U18 reprezentacija u prvoj se utakmici susrela s jakom Poljskom i upisala tijesan poraz 1:2 (1:1, 0:1, 0:0).

Poljaci su veliki favoriti za zlatnu medalju s obzirom da su prošle godine ispali iz Divizije I Grupe B i zasigurno se žele vratiti u tu diviziju. Ipak to nije obeshrabrilo hrvatsku U18 reprezentaciju, koja je na ovogodišnje SP došla s pomlađenim sastavom, da im se suprotstavi i da ih iznenadi svojom žilavošću. Naime, hrvatski vratar Luka Valenčić imao je posla preko glave. Poljaci su od prve do posljednje trećine konstantno napadali i pokušali napuniti hrvatsku mrežu, ali od čak 60 udaraca na gol samo su dva uspjeli realizirati, dok je pak Valenčić skupio odličnih 58 obrana. Valenčić je nakon utakmice, zahvaljujući svojim obranama, ponio i titulu najboljeg igrača utakmice.

''Poljska je jako kvalitetna reprezentacija i rezultat ne prikazuje pravi omjer snaga između nas i njih. Oni su potpuno dominirali tijekom utakmice i bili superiorniji, ali mi smo imali veliku podršku golmana i upravo smo zbog toga izgubili s tako malom razlikom. Drago mi je što su se dečki borili do kraja, čak su nam se kasnije i otvorile neke prilike, ali nažalost nedostaje nam iskustva'', rekao je izbornik Danijel Kolombo.

Prvi gol Poljaci su upisali tek u 18. minuti iz situacije s igračem više (Patryk Wsol), ali već u 19. minuti hrvatski su reprezentativci zahvaljujući Hrvoju Krikšiću, koji je iskoristio asistenciju Medveščakovog napadača Renata Platužića, izjednačili na 1:1. Ujedno to je bio i jedini udaraca na gol Hrvatske u prvoj trećini. Drugi pogodak Poljske pao je u 25. minuti od strane Wojciecha Gorzyckija.

''Bez obzira što smo od favorizirane Poljske izgubili 1:2, to ništa ne mijenja. Nama je i dalje prvenstveni cilj ostanak u Grupi A, tim više što smo u ovoj utakmici izgubili do kraja prvenstva jednog od ključnih igrača Jana Smoleca koji je slomio prst'', izjavio je Kolombo.

Hrvatska je tijekom utakmice imala 8 minuta isključenja, a Poljska 6, dok je omjer udaraca na gol bio 12:60.

Idući susret Hrvatske na rasporedu je u ponedjeljak u 12:00 po našem vremenu. Suparnik će joj biti Koreja od koje su prošle godine izgubili 2:4.