Hrvatska srebrna na Svjetskom prvenstvu Divizije I

Novost 26.04.2014.
Medalja je tu! Hrvatska reprezentacija se u Zagreb vraća srebrna. U posljednjoj, odlučujućoj utakmici Svjetskog prvenstva Divizije I Skupine B, hrvatski su reprezentativci svladali Litvu sa 3:2 (0:0, 2:1, 1:1). Borba je bila neizvjesna do posljednjih minuta igre, a ''srebrni'' pogodak u 54. minuti zabio je Borna Rendulić. Zlatna medalja pripala je Poljskoj, a brončana Litvi.

''Na ovom SP-u bilo je puno nepoznanica. Nismo znali kakva ćemo biti reprezentacija, kako ćemo se pokazati jer nismo igrali pripremne utakmice. Cilj nam je bio ostati u Diviziji I, ali prije SP-a porazgovarali smo svi zajedno, kao momčad, i zaključili smo da ćemo težiti medalji. S obzirom na način na koji je reprezentacija igrala i borila se iz utakmice u utakmicu, bio bih razočaran da je nismo uzeli'', izjavio je dugogodišnji kapetan Medveščaka Alan Letang kojemu je ovo bio debitantski nastup u dresu Hrvatske.

Nakon prve trećine u kojoj se nije zatresla mreža s niti jedne strane, u 31. minuti branič Medveščaka Geoff Waugh je iz situacije s igračem više na asistenciju Mislava Blagusa i Daria Kostovića, koji se Medvjedima pridružio prije tri sezone, osigurao Hrvatskoj vodstvo. Dvije minute kasnije Tadija Mirić je, također iz powerplaya, povisio na 2:0. Ipak, domaćini se nisu samo tako lako predali te su u 34. uz pomoć Edgara Rybakova smanjili na 2:1, a u 44. izjednačili na 2:2 (Darius Pliskauskas). U 52. minuti je igrač Litve napravio prekršaj nad 19-godišnjim Lukom Vukojom zbog čega je sudac dosudio kazneni udarac. Vukoja nije uspio realizirati kazneni, ali je zato Borna Rendulić, koji je svoj prvi pogodak u profesionalnoj karijeri zabio u dresu Medveščaka pred više od 15.000 navijača u Areni Zagreb, nedoumicu riješio dvije minute kasnije na asistenciju kapetana Kostovića i nekadašnjeg igrača Medveščaka Kennyja MacAulaya.

Osim što je zabio pogodak koji je Hrvatskoj osigurao prvu medalju u povijesti u Diviziji I, Rendulić je izabran i za najboljeg igrača susreta s Litvom. Alan Letang je izabran za najboljeg braniča SP-a od strane direktora, a Mate Tomljenović najboljim igračem hrvatske reprezentacije na SP-u od strane trenera.