Hrvatska u borbi za srebrnu medalju

Novost 24.04.2014.
Hrvatska reprezentacija, unatoč borbenosti, upisala je prvi poraz na Svjetskom prvenstvu Divizije I Skupine B. Poljska, koja zasad nema niti jedan poraz na ovogodišnjem SP-u, ipak je bila tvrđi orah od Velike Britanije, Nizozemske i Rumunjske koje su hrvatski reprezentativci prethodno svladali, te je slavila sa 4:1 (1:0, 1:1, 2:0).

"Najradije bih da se to nije dogodilo, ali ostaje nam igrati za našu medalju protiv Litve. Želimo turnir završiti s pobjedom. Litva je gotovo jednako jaka kao i Poljska, bit će to teška utakmica. Zubrus? Da, imaju oni NHL igrača, ali imamo i mi Bornu Rendulića. Borna je naš adut, ali jedan igrač ne može sve napraviti sam'', prokomentirao je izbornik Don MacLean, koji je protekle tri sezone trenerski zanat brusio u Medveščaku kao pomoćni trener.

U obrani Hrvatske ponovo je nedostajao branič Medveščaka Saša Martinović, kao i dan prije protiv Rumunjske, koji je u susretu s Nizozemskom dobio udarac u rebro. Prve dvije trećine rezultatski su bile preslika utakmice s Rumunjskom. Igrači Poljske do 26. minute nanizali su dva gola, u 10. Sebastian Kowalowka, a u 26. iz powerplaya Marcin Kolusz, da bi u 33. hrvatski reprezentativci iz powerplaya smanjili na 2:1. Strijelac tog gola bio je Dominik Kanaet koji je prethodnih sezona igrao i za Medveščak u EBEL-u (od polovice 2009./2010. do 2011./2012.), a asistenti još dvojica Medvjeda – Alan Letang i Geoff Waugh. Letang, branič koji je proteklih pet sezona bio kapetan Medveščaka, osim što je upisao bod, proglašen je i najboljim igračem hrvatske reprezentacije protiv Poljske.

"Mislim da smo igrali dobro, ali u ključnim trenucima u posljednjoj trećini sve je otišlo na njihovu stranu. Poljska je bila bolja od nas, ali nisu niti oni neka spektakularna reprezentacija. Na kraju je ispalo 4:1, ali da smo mi zabili za 2:2, tko zna kako bi završilo. No, nismo zabili. Ne možemo kriviti nikog osim nas. Mi svi zajedno kao momčad dobivamo ili gubimo utakmice", rekao je 20-godišnji Marko Šakić koji je 2013./2014. bio na rosteru Medveščakove KHL momčadi, a jednom je kratko i ušao u igru i okusio jačinu KHL-a.

Za razliku od prve dvije trećine, u posljednjoj igrači Hrvatske nisu napraviti preokret kao što im je to uspjelo protiv Rumunjske. Poljska je nanizala još dva gola (Kowalowka 56. minuta, Laszkiewicz 60. minuta) i već sada osigurala zlatnu medalju i prolaz u Diviziju I Skupinu A. No, iako će prolaz u Skupinu A izostati, hrvatski reprezentativci su već sada napravili veliku stvar osiguravši ostanak u Diviziji I, a i medalja, srebrna ili brončana, još je uvijek moguća.

U petak je na SP-u slobodan dan, a u subotu će se Hrvatska za medalju boriti protiv domaćina, Litve. Susret počinje u 19:00.