Medvjedi odigrali povijesnu utakmicu na Spengler kupu

Spengler kup 27.12.2014.
Medveščak je odigrao povijesnu utakmicu u Davosu! Na proslavi 88. rođendana Spengler kupa svoju premijernu utakmicu na ovom prestižnom međunarodnom natjecanju, na kojemu nastupaju samo klubovi s pozivnicom, odigrao je protiv Kanade. Iako je kanadska ''reprezentacija u malom'', koju sačinjavaju kanadski igrači koji igraju u Europi i u AHL-u, pobijedila sa 1:3, Medvjedi su grizli svaki pak i nisu se predavali bez borbe pred 200-tinjak svojih navijača koji su iz Hrvatske ''potegnuli'' do snježnog Davosa.

''Imali smo problema s realizacijom gola. Kada ne zabiješ u deset minuta s igračem više, onda je teško pobijediti. Unatoč porazu, zadovoljan sam borbenošću koju je pokazala momčad, ali nisam zadovoljan igrom u obrani. Radili smo previše grešaka u tom segmentu igre'', rekao je trener Medveščaka Doug Shedden dodavši:

''Jako sam ponosan što sam šesti put trener na Spengler kupu, ali i što sam ovdje s Medveščakom. To će zauvijek ostati upisano nakon što otiđem u mirovinu.''

Igrači Medveščaka su u prvoj trećini imali nekoliko odličnih šansi za pogodak, ali pak je ili bio zaustavljen od Drewa MacIntyrea ili je prošao tik kraj gola. U 4. minuti priliku za pogodak imala je Kanada, no vratar Medveščaka Cal Heeter odlično je reagirao i obranio udarac, da bi u 6. minuti tijekom powerplaya Andrew Hutchinson umalo ugurao pak u suparničku mrežu. Ipak na semaforu je ostalo 0:0. Šest minuta kasnije Kanada je osigurala vodstvo zahvaljujući Budu Hollowayu, da bi u 18. Stefano Giliati povisio na dva gola razlike.

''Utakmica je bila 50-50. Pobjeda je isto tako mogla otići na našu stranu. Oni su imali odličnog golmana, a mi svom nismo dali podršku u obrani'', samokritično je prokomentirao Dario Kostović osvrnuvši se usput na svoj prvi Spengler u karijeri:

''Lijepo je što sam sa 34 godine konačno uspio zaigrati na Spengleru. Za nas igrače to puno znači, a i bio je dobar osjećaj zaigrati u Švicarskoj nakon četiri godine.''

Početkom druge dionice, u 22. minuti igre, još se jednom otvorilo Kanađanima za treći pogodak na utakmici, a gol Alexandra Girouxa priznat je nakon pregledavanja snimke. Tijekom druge trećine obje su momčadi imale isti broj udaraca na gol, 10:10. Iako su zaostajali tri gola razlike, Medvjedi su u posljednjoj trećini išli na sve ili ništa i potrudili se da MacIntyre ne ostvari shutout. Naime, u 49. minuti odličnu asistenciju Martina St. Pierra u pogodak je pretočio Pascal Pelletier.

''Imali smo puno prilika na powerplayu, ali jednostavno nisu ulazile. Razliku u utakmici su napravili upravo ti udarci na gol koje je Kanada realizirala, a mi ne. No, ništa još nije izgubljeno! Bilo je momčadi na Spengleru koje su izgubile prvu utakmicu, a onda stigle do finala. To sam i sâm iskusio na svojoj koži na svom prvom Spengleru tako da ovaj poraz neće poljuljati naše samopouzdanje i pozitivnu atmosferu u momčadi'', izjavio je Pelletier.

Medvjedi sada moraju brzo zaboraviti ovaj poraz i fokusirati se na novog suparnika, na Davos koji ih očekuje već u nedjelju (20:15).

''Davos je jako brza momčad i vrlo su vješti s pakom. Trebat ćemo jako puno klizati da ih zaustavimo'', zaključio je Shedden, a Pelletier kratko dodao:

''Protiv Davosa sam igrao puno puta i znam da nas očekuje još jedna teška utakmica, ali ako nam učinak na ledu bude dobar, mogli bismo ih dobiti.''

Spomenimo još kako je za igrača utakmice u momčadi Medveščaka izabran Brandon Segal.

KHL MEDVEŠČAK – KANADA 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

DAVOS – Vaillant Arena. Gledatelja 7260. Suci: Nicholson, Piechaczek, Espinoza, Tscherrig.

0:1 KAD Holloway (Walser, 12)
0:2 KAD Giliati (McLean, 18)
0:3 KAD Giroux (Pouliot, 22)
1:3 MED Pelletier (St. Pierre, 49)

KHL MEDVEŠČAK: Heeter, Dekanich, Martinović, Carle, Glumac, Murray, K. McLean, Flood, Morrisonn, Segal, Pelletier, St. Pierre, Kinrade, Hutchinson, Leino, Beaudoin, Wright, Popovic, Kostović, Thomas, Bjorkstrand, Hedberg.

KANADA: MacIntyre, Schaefer, Dupont, Walser, Holloway, Tambellini, Ritchie, Gragnani, McCarthy, Giroux, Samson, Pouliot, Mikkelson, Kwiatkowski, Hamilton, Martindale, Didomenico, Vandermeer, Parent, Genoway, Giliati, B. McLean.