Medvjedi pobjedu nad Viennom proslavili vatrometom

Citroën Šalata Winter Classic 08.02.2014.
Subota predvečer, pune tribine na Šalati, Medvjedi u plavim, pomalo retro dresovima i savršenih 7 °C za hokejsku večer pod zvijezdama... Ovogodišnji Citroën Šalata Winter Classic protekao je bez kapljica kiše, bez snježnih pahulja i bez vjetra, nije bilo zamaskiranih igrača zbog hladnoće niti grudanja između trećina, jedino je vratar Mark Dekanich, kako bi pojačao značenje Winter Classica, na kacigu navukao kapicu s coflekom.

Bio je ovo prijateljski susret starih znanaca iz EBEL-a, Medveščaka s jedne strane i Vienna Capitalsa s druge, ali i treći međusobni Winter Classic. Prvi put na Šalati slavio je Medveščak, drugi put Vienna, a treći put opet Medvjedi rezultatom 4:3.

''Nisam očekivao da će biti baš ovako, pogotovo što je ujutro padala kiša. Iznenađen sam. Led je bio savršen kao i vrijeme. Na hladnoću se neću žaliti jer su mi noge i dalje tople nakon utakmice. Čak nam ni na klupama nije bilo hladno sjediti. Atmosfera je bila odlična, ali nisam ništa manje ni očekivao od naših navijača, a i navijači Vienne (op. a. 100-tinjak njih) su bili uzbuđeni. Ma sve je bilo fantastično'', rekao je Charles Linglet.

Medvjeđa vrata čuvala su važna dva stupa Medveščakove obrane, prvu polovicu susreta Barry Brust, a drugu polovicu Mark Dekanich. U prvoj trećini, nošeni snažnim skandiranjem navijača na tribinama, Medvjedi su radili pritisak na Bečane, ali gol nije pao. No, početkom druge dionice, točnije u 23. minuti, zagrebački oklopnici su u situaciji s igračem više naplatili svoje pokušaje iz prve trećine. Matt Ellison i Ryan Vesce namjestili su pločicu Charlesu Lingletu koji se upisao u prvog strijelca na ovogodišnjem Winter Classicu. Četiri minute prije kraja trećine pala su još tri pogotka. U 37. je Jonathan Ferland smanjio na 1:1, ali samo minutu kasnije Matt Murley je osigurao ponovno vodstvo Medvjeda.

''Ova utakmica me vratila na jezero. Kada sam bio mali, tata mi je iza kuće radio klizalište na smrznutom jezeru'', kratko je prokomentirao Jonathan Cheechoo, a Marko Šakić dodao:

''Žao mi je što nisam zabio onu šansu jer bi bilo lijepo zabiti pred domaćom publikom. Atmosfera je bila sjajna, naši su navijači najbolji na svijetu.''

Posljednja trećina počela je ponovo golom, ali od strane Bečana (Schiechl) u 41. minuti. Budući da je u 56. Mark Katic zabio za 3:2, a u 58. Schiechl za 3:3, nakon 60 minute pristupilo se izvođenju kaznenih udaraca, a više sreće imali su Medvjedi. Pobjednički gol zabio je Mike Iggulden.

Pobjeda na Šalati proslavljena je vatrometom Orion pirotehnike.

''Šokiran sam bio vatrometom. Nisam to očekivao, vjerujem da nitko od nas nije. Bilo je ovo lijepo izdanje Winter Classica'', zaključio je Linglet usput se osvrnuvši na 5500 navijača koji su ih došli bodriti.

''Nisam iznenađen što je došlo toliko navijača na prijateljsku utakmicu jer je ovo cool stvar. Ne vidiš ovako nešto svaki dan.''

Prvi pak na Winter Classicu bacili su supružnici Biserka i Rene Donoval. Biserka Donoval je bivša skakačica u vodu, a Rene Donoval bivši hokejaš.